Почистена Еничар капия. Докога?

За пореден път Община Видин предприе мерки за почистване на един от емблематичните културно-исторически паметници в нашия град, съобщиха от Пресцентъра на Общината. Недобросъвестни граждани продължават да изхвърлят боклуци в преградените с решетки ниши. „Находките“ включват: метални кенчета, пластмасови бутилки, опаковки от снаксове и дори цели найлонови пликове, пълни с отпадъци, въпреки че отсреща се намират няколко контейнера…

Видинските капии са част от Крепостната система „Калето“, която е паметник на културата с национално значение. Поддържането на културно-историческите обекти в приветлив вид е един от ангажиментите, които кметът д-р Цветан Ценков пое още по време на предизборната си кампания. Редовното почистване на капиите, предприетите мерки за премахване на самонастанилата се растителност и натрупаните с времето боклуци в „Шарампоя“, подкрепата за археологическите разкопки на антична Бонония са част от предприетите действия в тази насока.

Опазването на природните и културно-историческите богатства, с които Видин се гордее, зависи от всички нас. Затова Община Видин отново призовава гражданите към отговорно поведение, а докога Еничар капия ще е чиста, ще видим.

Крепостта „Калето“ в град Видин е укрепително съоръжение, датиращо от XVII век. При построяването й е използвана нова за времето си укрепителна система. Самата крепостна стена е била издигната по брега на река Дунав във формата на полукръг и е имала диаметър 1800 метра. Откъм реката са издигнати две успоредни каменни стени, а в частта към сушата седем фасове, съединени помежду си от осем бастиона. Съоръжението е било защитено и с помощта на външен ров широк 18 м и дълбок 6м, пълен с вода от реката. Крепостта имала 9 порти, които били наречени капии: Калето, Видбол капия, Стамбол капия, Пазар капия, Еничар капия, Флорентин капия, Сарай капия, Телеграф капия, Рибна капия. Най- известаната от тях била Стамбол капия, през която минавал пътя за Стамбул- Цариград. Крепостния ров там е с по- големи размери, защото там акостирали корабите на турската речна флотилия. За да се защитят капиите пред всяка от тях е имало спомагателни укрепления с 8-9 оръдия, разположени в отвори в стените.

До наши дни са запазени само 4 от портите: Стамбол капия, Пазар капия, Еничар капия и Флорентин капия. Изградени са като акровидни коридори, в стените на които има помещения предвидени за караули. До всяка от вратите се стига по дървени мостове, които били подвижни. Единствено пред Стамбол капия мостът е от камък. Капиите се затварят с големи врати от дървени трупи, обковани с желязо.

Снимки: Пресцентър Община Видин

Присъединете се към Фейсбук група Danube Bridges

Описание Сума
Моля, подкрепете сайта за обикновените хора. Дарението може да се направи независимо в каквато и да е валута. Благодаря Ви! 5 BGN
Плащането се осъществява чрез ePay.bg – Интернет системата за плащане с банкови карти и микросметки




Описание Сума
Моля, подкрепете сайта за обикновените хора. Дарението може да се направи независимо в каквато и да е валута . Благодаря Ви! 20 BGN
Плащането се осъществява чрез ePay.bg – Интернет системата за плащане с банкови карти и микросметки




Описание Сума
Моля, подкрепете сайта за обикновените хора. Дарението може да се направи независимо в каквато и да е валута. Благодаря Ви! 50 BGN
Плащането се осъществява чрез ePay.bg – Интернет системата за плащане с банкови карти и микросметки

 

error: Content is protected !!