Мокранските стени и римският мост
Соня Мачорска
Недалеч от Неготин, Сърбия, до село Мокранье, се намира проломът на река Сиколска с живописен водопад и езеро (22 хектара). Мястото е обявено за природен паметник през 2013 г. Там, където реката образува водопад, се нарича Мокрански стени и е любимо място за почивка на жителите на Неготин и околностите. Има предположение, че по време на древните римляни двете най-високи скали са били свързани с каменен мост. Археолозите са открили на върховете множество предмети, свързани с онази епоха. Предполага се също, че под скалите се намира тайнствената Хайдушка пещера (Гайдучка). Горното и долното езеро са богати на риба. Сом, щука, шаран, платика и др. ще зарадва всеки рибар. Любителите на лова също има какво да правят. На територията на ловно стопанство Алия, намиращо се наблизо, живеят елени, сърни, диви свине, зайци, фазани и яребици. Резерватът се намира близо до двете големи винарни – Раячка и Роглевачка пивници.
В Сърбия има 310 природни паметника. (Терминът е въведен от известния немски изследовател Александър фон Хумболт (1769 – 1859). Това е непокътната или частично променена природна пространствена единица, обект или явление, физически ясно изразена, разпознаваема, притежаваща уникални характеристики, включително тези, създадени от човешкия труд, и представляваща ценности с научно, естетическо, културно или образователно значение).Те могат да имат геоложки, геоморфологичен, спелеологичен (ями, пещери), хидрологичен (езера, водопади, извори) и ботанически (редки примери за растителен живот, отделни дървета, паркове) характер. Могат да бъдат разположени както в защитени зони, така и извън тях.
Не успях да се срещна с хора, които знаеха някакви легенди за мястото, но затова пък, вглеждайки се в камъните и в част от скалите, можах да забележа релефи на мъжки торс, куче (или вълк), глава на змия, част от тялото на костенурка, глава на глиган – сякаш застинали в една вкаменела приказка, останала тук от векове.