Часовникът заработи на Никулден
Соня Мачорска
Емблематичният часовник на катедрален храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ във Видин е поправен и отново работи от днес, съобщи НВП Видински митрополит Даниил. За своята 120-годишна история това е третото спиране на часовника. Той се е повреждал още през 1996 и 1999 година.
За часовника се грижи Иво Маринов, назначен от Община Видин да го поддържа, след като в началото на тази година почина предишният му „стопанин“ Николай.
Немският часовник е докаран във Видин и монтиран на храма в далечната 1900 година. Самият Катедрален храм „Св. вмчк Димитър Солунски” е вторият по големина в България, след храм-паметник „Св. Александър Невски” в София. Строежът му започва в края на XVII век. Конструкцията е била от дървен материал и е съществувала в продължение на около 240 години. В този храм служи и първият български екзарх Антим Първи. На 6 декември 1868 година (по това време все още митрополит) той обявява откъсването на Видинската митрополия от Цариградската патриаршия и за първи път се провежда църковна служба от български архийерей на български език. Тогава храмът става катедра на Видинския митрополит Антим, който две години по-късно е избран за български екзарх.