Живите камъни в Румъния
Малък румънски град, наречен Костести, е развил необичайни геоложки аномалии. В покрайнините му са открити изпъкнали камъни, които се наричат трованти. Камъните отдавна представляват интерес, включително сред учените. Тези камъни „живеят“: те се движат от място на място по странен начин, който напомня за живи същества. Тези камъни могат да растат, но и да се размножават…
В повечето случаи тези камъни имат закръглена или обтекаема форма и са лишени от остри ръбове. На външен вид малко крадено от непознатко крадено от нетпознато се отличават от другите камъни, които в тези райони са в изобилие. Но след дъжд с тровантите започва да се случва нещо невероятно: те като гъби започват да растат и да увеличават размерите си.
Тровантите имат напълно различни форми и размери. Някои могат да се поберат в дланта на ръката ви. Други са с впечатляващи размери и могат да заемат двуметрово пространство. Най-големият от всички известни надвишава 4,5 метра. Почти всички от тях са открити само в Румъния. Известни са 20 места, където са открити „живи камъни“ след добив на пясък в кариери. Техните причудливи форми и странни свойства за преместване се противопоставят на съществуващата гравитация. Според науката, тровантите може да са се образували преди около 6 милиона години в резултат на мощни земетресения. Почти всички от тях съдържат зърна пясък или скали, свързани помежду си с варовикови материали, а именно калциев карбонат. Изследователят Флорин Стойкан отбеляза, че някои от камъните са почти изцяло пясъчник, а други – изцяло чакъл. И в същото време няма разлика между тях и околния пясъчен субстрат. Изследователите смятат, че формите на живи камъни са могли да се образуват при продължителна и много интензивна сеизмична активност през средния миоцен. Ударните вълни при земетресение могат да уплътнят пясъчни отлагания и да образуват специфични сферични бучки.
Според учените камъкът расте много бавно, средно с около 4-5 сантиметра за 1200 години. Тези невероятни образувания са виждали през целия си период на съществуване много повече от дори най-стария човек на планетата.
Снимка: Михаела Юлияна Станку