Бузлуджа – недвижима културна ценност от национално значение
Днес на експертен съвет към министъра на културата СЕСОНКЦ (Специализиран експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности) бе решено дом-паметникът на връх Бузлуджа да придобие статут на недвижима културна ценност от национално значение, съобщиха от Пресцентъра на Община Казанлък. Това осигурява стабилна териториално-устройствена и юридическа защита на обекта и ангажира държавата (и не само) в по-голяма степен да положи грижи за опазването на културната ценност.
В заседанието, свикано със заповед на културния министър, от страна на Община Казанлък участие взеха главният архитект Георги Стоев и директорът на Исторически музей „Искра“ д-р Момчил Маринов.
Монументът Бузлуджа е класиран на първо място сред седемте най-известни и застрашени европейски паметници на „противоречивото“ културно наследство.
Издигнат е през 1981 г. на връх Хаджи Димитър, повече известен със старото си име връх Бузлуджа (до 1942 г.), в чест на Бузлуджанския конгрес, проведен на същото място през 1891 г. Монументът на връх Хаджи Димитър се изгражда близо до местността Вътро поле (Узана), считана за географския център на България. В петолъчката на върха на пилона са монтирани осветителни тела с мощност 150 КW, като по проект светлината от тях може да се види от румънския бряг на река Дунав, а през нощта и в ясно време – от брега на Бяло море в Беломорска Тракия.
Архитектурният проект е дело на колектив, ръководен от арх. Георги Стоилов. Конструкциите са проектирани от колектив, ръководен от проф. инж. Добромир Коларов. Сградата има визуална прилика с Олимпийския стадион в Монреал, както и със сграда, проектирана около 1955 г. от Франк Лойд Райт за Гръцката православна църква в щата Уисконсин, САЩ.
Снимка: Пресцентър Община Казанлък