Financial Times – безплатен за гимназисти в България
Соня Мачорска
Два пъти идваха във Видин кореспонденти на водещия британски вестник Financial Times (FT), докато се строеше Дунав мост Видин-Калафат. Дали оттогава у Керин Хоп, кореспондент от Атина за региона, и Теодор Троев е останал афинитетът им към нашия град, не знам, но тези дни, почти десет години по-късно, Тео Троев ми се обади, за да ме извести, че Financial Times стартира инициатива безплатен достъп за училища по целия свят, където учат младежи между 16-19 години. Така биха могли да се възползват от: седмичен бюлетин с препоръки от студенти и учители, настолна игра за лични финанси, състезания, страница за дискусии на FT.com, включваща FT съдържание, анотирано от учители, и програма за професионален опит с участието на 250 ученици от целия свят всяка година. За целта учениците и учителите могат да регистрират своята институция на този адрес
Глобалният образователен редактор на FT – Андрю Джак, един от хората, стоящи зад новата инициатива на медията, разказа, че е жизненоважно учениците да имат достъп до висококачествена информация, за да бъдат „добри граждани, които да оцеляват в днешния свят“, а редовното четене на FT е начин да придобият „един много ценен, аналитичен и глобален съвременен поглед за случващото се по света, който пък ще им помогне да улавят по-лесно фалшивите новини“.
Инициатор на програмата за безплатен FT абонамент е бившият ученик и настоящ служител на вестника Кришан Повада. Той е убедил старшото ръководство на медията, че споделянето на съдържанието ѝ безплатно сред младежите ще донесе сериозна обществена полза.
„FT се гордее, че направи достъпа си безплатен за образователни институции, а приложението FT Schools вече помага на 80 000 ученици в 3900 училища да постигнат по-високи академични резултати и да се подготвят максимално за живота извън класната стая. FT помага на младежите да изградят по-задълбочено разбиране на темите, преподавани в училище, да се чувстват уверени при взимане на кариерни и финансови решения и разширява интелектуалните им хоризонти“, коментира за sCOOL Media самият Кришан Повада и добавя, че според проучване на медията 92% от учениците, които четат FT казват, че се чувстват по-информирани за света около тях.
За промотирането на инициативата на FT сред училища в България съществена роля има Теодор Троев, дългогодишен сътрудник на FT за България – първоначално от Лондон, след това и от София. Самият той е възпитаник на една от гимназиите в България – Английската в Пловдив.
„Живях повече от десетилетие в Лондон, споделя Троев. – Големият ми син Иван учеше в гимназия там. Но въпреки че училището му се намираше в един космополитен град на зрелия капитализъм, нямаше обучение за финансова грамотност, нито фокус към съвременния свят – не само финанси и икономика, но и всички останали сфери: политика, образование, демография, здраве, климат, култура, изкуство… Все теми, които Financial Times отразява. Затова приемам като мисия да помогна за популяризиране на инициативата на FT за безплатен абонамент и сред гимназии в България. Вярвам, че това ще даде по-широк и задълбочен поглед на учениците, а и на техните учители, към динамиката на света в днешно време!“
Financial Times безплатно в българските гимназии – още една възможност за обогатяване кръгозора на подрастващите европейски граждани.