Симптоми на ковид-19, сезонен грип и настинка
Министерството на здравеопазването публикуа на официалната си фейсбук страница информация за симптомите на COVID-19, сезонния грип и настинката. Kакто при децата, така и при възрастните, симптомите на COVID-19 са сходни с тези при сезонния грип и настинката.
Ако член на семейството има симптоми като висока температура, кашлица, затруднено дишане, болки в тялото и втрисане, липса на вкус и обоняние, потърсете консултация с медицинско лице, което ще прецени необходими ли са допълнителни изследвания, на база които да бъде назначено лечение. До поставянето на диагноза е важно да се избягват посещения на публични места (офиси, училища, обществен транспорт).
Важно е да обясним на децата, че за да са предпазени, трябва да спазват добри хигиенни практики, като честото миене на ръцете, недокосването на очите, устата или носа с мръсни ръце, кихането и кашлянето в сгъвката на ръкава и т.н.
Лекари препоръчват инхалации със сода бикарбонат и пиене на много течности за по-бързо излекуване.
Децата над 12-годишна възраст могат да бъдат ваксинирани срещу COVID-19 с ваксините на производителите Pfizer/BioNTech и Moderna. Имунизирането се осъществява по общия ред, като е необходимо единият от родителите да попълни формуляра за информирано съгласие. С кратките характеристики на разрешени за употреба във възрастовата група 12-17 години ваксини – Comirnaty и Spikevax – можете да се запознаете на сайта на Изпълнителната агенция по лекарствата: https://bda.bg/bg/
Имунизираните с първа доза от ваксините срещу COVID-19 деца у нас са 16 195. Със завършена ваксинация са 12 136. До момента са поставени общо 28 331 ваксини при деца от 12 до 17 г., вкл.
Родителите на деца, навършили 12 г., трябва да знаят, че ваксинирането против коронавирусната инфекция не замества ваксинопрофилактика по отношение на другите инфекциозни заболявания. Следете имунизационния календар на детето, за бъде то предпазено от други ваксинопредотвратими вируси и бактерии.
Не е необходимо майките с установена коронавирусната инфекция да спират кърменето на детето – чрез кърмата детето не може да се зарази с COVID-19. Достатъчно е при кърмене майката да спазва общите мерки за носене на маска, миене на ръцете и дезинфекция. “След ваксинация срещу COVID-19 в майчиното мляко се откриват повишени IgG антитела. Колкото по-високо е нивото на антителата в кръвта на майката, толкова по-високо е нивото на антителата в майчиното мляко, като най-високите стойности се установяват 1-2 седмици след прилагането на втора доза от иРНК ваксините. Въпреки това защитният ефект на тези антитела при бебета на ваксинирани майки все още не е доказан“, посочват учените от института „Роберт Кох“.