Новата книга за Видин

Инж. Рачо Миланов отново ни зарадва с поредната си издадена книга – „Видинският край през 1876 – 1878 г.“ – сборник спомени и статии. Подарък за Коледа, както се изразява той, тъй като е общодостъпна на адрес: Книгата

Роден през 1947 г. в село Раковица, Видинско, Рачо Миланов авършва ВМЕИ Варна, специалност „инженер по електроника“. Работи над 25 години като началник отдел в Изчислителния център на Химкомбината във Видин. След закриването на „Видахим“ ЕАД, десет години е Ръководител компютърни кабинети в Професионалната гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“ във Видин. Тогава, между младите хора, Рачо Миланов започва да им показва стари картички на Видин, които той вече е започнал да събира. Учениците проявяват интерес към онова, което го няма и това окуражава Миланов да предприеме своята следващата стъпка в живота – направата на добилата вече популярност страница във Фейсбук „Старият Видин/Old Vidin“, претворена в едноименна книга през 2021 г.

Какво съдържа сборникът „Видинският край през 1876 – 1878 г.“?

„Първоначалните ми намерения бяха да събера на едно място и публикувам спомени и статии за този период, писани от чужденци, които до момента не са превеждани и издавани у нас и ще представляват новост за читателите. Това бяха откритите в руски източници спомени на капитан Михеев и протойерей Григорий Лапшин от 38 пехотен Болховски полк, пребивавали във Видин от 24 март до 6 октомври 1878 г. (по стар стил); спомените на англичанина Уилям В. Хърбърт, който като 18-годишен младеж постъпва доброволец в турската войска и се озовава при Осман паша във Видин, където престоява от 24 април до 12 юли 1877 г.(по европейския календар, т.е. по новия за нас стил); дописката на военния кореспондент Василий Немирович-Данченко за впечатленията му от Калафат и Видин; бележките на сръбския маршал Мишич, който като адютант на майор Киреев се е сражавал заедно с него край с. Раковица през 1876 г.; описанията на военните действия на румънската армия край Видин през януари 1878 г., поместени в книгата на виенския учен Антон Тума, спомените на румънски офицери за обсадата на Белоградчик и др. По-късно, в процеса на работата над тези материали, плановете бяха променени, като с оглед пълнота на изложението към тях добавих и такива, издавани вече у нас, но малко познати на широката публика – спомени на войводите Панайот Хитов и Христо Македонски за действията на техните чети във Видинско по време на Сръбско-турската война от 1876 г.; статии на Генади Вълчев, Сашка Бизеранова и Иван Александров за въстанието в Северозападна България през 1876, отзвукът на тези събития в Европа, описанието което прави Феликс Каниц на „Новия“ Видин, бележки за видинските губернатори и първите кметове на града след Освобождението и т.н.“

Присъединете се към Фейсбук група Danube Bridges

Описание Сума
Моля, подкрепете сайта! Благодаря Ви! 5 BGN
Плащането се осъществява чрез ePay.bg – Интернет системата за плащане с банкови карти и микросметки




Описание Сума
Моля, подкрепете сайта! Благодаря Ви! 20 BGN
Плащането се осъществява чрез ePay.bg – Интернет системата за плащане с банкови карти и микросметки




Описание Сума
Моля, подкрепете сайта! Благодаря Ви! 50 BGN
Плащането се осъществява чрез ePay.bg – Интернет системата за плащане с банкови карти и микросметки




error: Content is protected !!