Учител от Математическата хвана Кръста на Богоявление във Видин
Деветима млади смелчаци скочиха във водите на Дунав, за да хванат Светия кръст. Най-бърз плувец се оказа 38-годишният Крисимир Топчийски от Видин, учител по информатика в Математическата гимназия в града.
Големият християнски празник Богоявление започна с тържествена Света литургия в катедралния храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в града. Литургията беше отслужена от архимандрит Самуил, председател на храма, в съслужение със свещеници. Литийно шествие от храм „Св. Димитър“ и храм „Св. Николай Чудотворец“ по Крайдунавския парк отведе хората до брега на Дунав. Там беше извършен Велик Водосвет, освещаване на водите на река Дунав и водното пространство. Десетки бяха гражданите и гостите на Видин, дошли да видят християнския ритуал.
Гости на православния празник бяха: д-р Цветан Ценков – кмет на община Видин; Борислава Борисова и Десислава Тодорова – зам.-кметове, Емилиян Енчев – Секретар и др.
Богоявление е един от най-древните християнски празници. Празнува се на 6 януари (Йордановден). Първоначално е посветен на раждането на Исус Христос и съпътстващите го събития: Обрезание Господне и Поклонението на Влъхвите. Исторически, в различните християнски традиции, празникът е претърпял значителни изменения (в частност, от него се е отделило Рождество Христово и днес различните християнски деноминации го празнуват различно).
На този ден навсякъде, където има водоем, се извършва ритуално хвърляне на кръста от местната църква. След изваждането му се служи тържествена литургия, наречена Велик водосвет. Така се обновява светената вода в храмовете и от нея всеки си носи вкъщи. Тя пази от болести и пречиства душата. Пази се през цялата година за тежки моменти в семейството, ако някой легне болен. От ритуалните измивания и пръскания с вода на Богоявление тръгват и обичаите, свързани с поливането и мокренето на всички именици, независимо от годишното време.