Видин се поклони пред делото на Апостола

Граждани от Видин и областта почетоха паметта на великия българин Васил Левски, останал завинаги в народната памет като организатор на революционна мрежа за освобождаване на България от турско робство. Неговата мечта е за чиста и свята република, в която всички да имат равни права, независимо от своята народност и вероизповедание. Мечта, която хиляди българи имат и днес, но, уви, останала нереализирана 188 години след рождението му и 152 години след смъртта му!…

На честването присъстваха: д-р Цветан Ценков – кмет на община Видин, НВП Видински митрополит Пахомий, Ани Арутюнян – областен управител, Светослав Славчев – председател на Общинския съвет, Веселка Асенова – началник на Регионално управление на образованието и др.

В своето слово Кметът д-р Цветан Ценков изтъкна голямата заслуга на Апостола за свободата на България:

Деца от Детска градина „Васил Левски“ с песни и стихове разказаха за героя:


Традиционно на този ден се обявяват първенците от състезанието „Лъвски скок“, което се провежда във видинските училища. Тази година победители са двама младежи от ППМГ „Екзарх Антим Първи“ и СУ „Петко Рачов Славейков,съответно във възрастова група 5 – 8 клас спечели Стефан Тодоров от VIII клас на ППМГ „Екзарх Антим I“, а в група 8 – 12 клас – Цветомир Цеков от XII клас на СУ „П. Р. Славейков“. :


След едноминутното мълчание в памет на Апостола на свободата, „опълченците“ от Патриотичен клуб за възстановки, застанали „на пост“ до паметника, произведоха почетни салюти.

В Държавен архив – Видин се съхранява личният фонд на Аладжем Соломон Самуил (1884-1977). В написаната от него през 1967 година „История на Видинското еврейство от Освобождението на България от турско робство до наши дни“, част първа, стр. 35, може да се прочете написаното за Дякона: „Преди „Освобождението“ казват, че Апостола Васил Левски е дошъл във Видин по агитация. Настанен към Болярската улица и бил подушен от турската полиция се е крил в магазата на Маркус Пинкас в махалата до училище „Христо Ботев“. Там събирал жито Рафаел Розанес, бащата на адвоката Розанес и всеки ден жена му носила храна, уж за мъжа си, а го е давала на Левски. Това го чух от нейните уста. До като Бончев ми разправи, че има свидения, че Левски е бил в с. Брегово.“ Ще уточня само, че Маркус Пинкас е бащата на родения във Видин световно известен художник Жул Паскин.

На 19 февруари 1938 година е открит бюст-паметникът на Апостола пред едноименното училище във Видин, сега детска градина. Изграден е с дарения на учители, ученици и родители. Идеята идва през 1937 година от главния учител в училище „Васил Левски“ Христо Тричков. Сформиран е фонд „Постройка паметник на В. Левски“. Дейно участие в организацията за построяването на паметника взима и тогавашния кмет Бърни Бончев. Скулптор е Димитър Бучински, студент в София, родом от Враца.

Присъединете се към Фейсбук група Danube Bridges

Описание Сума
Моля, подкрепете сайта! Благодаря Ви! 5 BGN
Плащането се осъществява чрез ePay.bg – Интернет системата за плащане с банкови карти и микросметки




Описание Сума
Моля, подкрепете сайта! Благодаря Ви! 20 BGN
Плащането се осъществява чрез ePay.bg – Интернет системата за плащане с банкови карти и микросметки




Описание Сума
Моля, подкрепете сайта! Благодаря Ви! 50 BGN
Плащането се осъществява чрез ePay.bg – Интернет системата за плащане с банкови карти и микросметки




error: Content is protected !!