Музей „Рациария на открито“ ще правят в Арчар
В село Арчар, област Видин, в чиито околности се е намирал римският град Рациария, ще продължи изграждането на музея на открито, съобщиха от европейския областен информационен център във Видин. Проектът на стойност близо един милион лева, е част от концепцията по първата покана за Интегрираните териториални инвестиции по Програмата за развитие на регионите.
По проекта се предвижда създаване на изложбена Алея-музей на открито „Рациария“, вкл.: изготвяне на проект за експониране на артефакти от античния град; реставриране и консервиране на артефакти и експонати от Рациария; обозначаване, оформление и изкуствено осветление, с цел запазване от влиянието на атмосферните условия – изграждане на подходяща конструкция; създаване на ЗD макет на античния град Рациария; видеонаблюдение; дигитализация, онлайн платформа и мобилно приложение с исторически разказ; разработване на съвместен план за опазване и управление на обектите на културно-историческото наследство в община Димово и др.
Колония Улпия Рациария е античен град край река Дунав, съществувал по времето на Римската империя. Развалините на града се намират на 27 км югоизточно от Видин, 28 км западно от Лом, 2 км западно от днешното село Арчар, област Видин (Уикипедия).
Вероятно градът възниква през втората половина на I в. при управлението на Веспасиан (69 – 79). В чест на успешния завършек на втората дакийска война през 106г. император Траян дава на града титлата Колония. След административната реформа на Диоклециан от края на III в. градът става столица на провинция Крайбрежна Дакия. Рациария съществува до 586 г., когато, според Теофилакт Симоката, е разрушен от аварите.
Рациария днес
Присъединете се към Фейсбук група Danube Bridges