Отново смяна на часа, въпреки милиони граждани против
И тази пролет трябва да „сверим“ часовниците с час напред. Промяната се случва в неделя, 30 март 2025 от 3:00 часа през нощта, когато часът се сменя с един напред – от 3:00 часа става 4:00 часа.
През септември 2018 г. Европейската комисия излезе с предложение местенето на стрелките да се случи за последно, като различните държави да изберат дали искат да останат на астрономическо време (зимно), или на лятно часово време. Прекратяването на смяната на часа обаче засега се отложи, тъй като държавите-членки още не са решили кое часово време да изберат – зимното или лятното.
Местенето на стрелките в Европа е въведено през 1976 г. по искане на Франция. В България тази практика е въведена през 1979 г. С постановление от 1997 г. лятното часово време влиза в сила от 3:00 ч. сутринта в последната неделя на месец март. p>
Ритуалът има вече все повече критици, но Европейският съюз не успява да се произнесе по въпроса кое часово време да остави в сила, коментира АФП, предаде БТА. Два пъти на година в Брюксел тази тема се превръща в илюстрация на трудностите, които възникват за постигане на съгласие между 27-те страни членки по даден въпрос. Над 4 милиона души пез 2018 година се обявиха за край на практиката да се минава от едно на друго часово време два пъти в годината. После Европейският парламент даде зелена светлина да се изпълни волята на гражданите. Но оттогава нищо. Заради противопоставянето на някои страни членки на ЕС.
Изследвания подчертават негативното въздействие от смяната на времето върху здравето на хората. Според някои проучвания това води и до пътни инциденти. Но ползите относно пестенето на енергията при смяна на времето са, меко казано, скромни.
Полша, която е ротационен председател на Съвета на ЕС до юли, иска да постави отново въпроса на дневен ред. Тя планира да проведе неформални консултации със страните членки, за да се опита да постигне напредък по въпроса. ЕК също насърчава подновяването на дискусиите. Но самите поляци признават, че подкрепата на страните членки за тази идея е ограничена. Защото някои държави смятат сега дискусиите по този въпрос за губене на време в момент, в който има далеч по-големи предизвикателства, пред които е изправен Европейският съюз, между инвазия на Русия в Украйна и заплахата за търговска война със САЩ. Но ако Полша се провали в дискусиите за времето, то тогава Литва ще поеме нещата в свои ръце и ще превърне въпроса в един от приоритетите на литовското председателство на ЕС през 2027 г.