Цветница във Видин
Десетки чакаха пред катедралния храм „Св. Димитър“ в града, за да почетат празника. Цветница се чества, както от православната, така и от католическата и протестантската църква, и се отбелязва една седмица преди Великден, след Лазаровден. Нарича се още Връбница, Цветна или Палмова неделя (в западните църкви). Архимандрит Самуил, в съслужение със свещеници, отслужи тържествена литургия. (Видински митрополит Пахомий поради заболяване не присъстваше).
Според Библията, след като възкресил престоялия четири дни в гроба Лазар, Иисус Христос тръгнал за Йерусалим. Когато наближил града с придружаващите го ученици и стигнали до Витфагия, той пратил двама от тях да отидат в селото и да му доведат вързаната в началото на селото ослица и малкото ѝ, а ако някой ги попита защо правят това, да кажат, че е потребно на Господ.
Като разбрали, че ослицата е за Христос, никой не им попречил. Той я възседнал и така влязъл тържествено в Йерусалим. Вестта за възкресението на Лазар вече го била изпреварила и хиляден народ тръгнал към Витания, за да го посрещне. Хората, виждайки в Иисус Христос Спасителя, възторжено размахвали палмови клонки и хвърляли цветя в нозете му. Всички пеели: „Осанна! Благословен Идещият в име Господне, Царят Израилев“.
Архимандрит Самуил даде причастие на миряните, а след това поздрави и благослови дейците от Народно читалище „Цвят 1870“ , създадено на този ден преди 155 години.
С шествие присъстващите се отправиха към Драчати„ния театър, където се проведе тържественото чествано на годишнината от основаването на читалището. Гости бяха: народните представители Любен Иванов и Росица Кирова; зам.-кметът Борислава Борисова; областният управител Ани Арутюнян и др.
В програмата участваха всички школи от читалище „Цвят“, вкл. гостуващите от София Балет „Синтез“ към Народно читалище „Алеко Константинов 1897“ с ръководител Катя Ангелова и Оркестър “Шопчета-бобчета” при Народно читалище“ Николай Хайтов 1936” гр. София с р-л Лили Ангелова (и двете ръководителки преди години работеха във видинското читалище „Цвят“):


Много хора вярват, че върбовите клонки, осветени в църквата, са в състояние да защитят дома им и са надарени с магически свойства. Църковните служители обаче напомнят, че това мнение е напълно погрешно и не отговаря на истинския смисъл на празника.
Празникът символизира влизането на Христос в Йерусалим, когато Той е посрещнат с палмови клонки – това е важен момент в християнската традиция. Той също така говори за нашата вяра и желание да следваме Спасителя. Това е духовен знак, който ни напомня за началото на Страстната седмица, важно време в църковния календар.
Духовенството подчертава, че върбата не служи като защита от неприятности или болести – това е просто погрешно схващане. Истинското му значение е да ни напомня за библейски събития и да ни насърчава към духовно пробуждане.
Най-добре е осветените клонки да се пазят като свещена реликва, а не като нещо магическо. След края на годината те трябва да бъдат изгорени или заровени на място, където няма да бъдат безпокоени.