Цветница във Видин

Десетки чакаха пред катедралния храм „Св. Димитър“ в града, за да почетат празника. Цветница се чества, както от православната, така и от католическата и протестантската църква, и се отбелязва една седмица преди Великден, след Лазаровден. Нарича се още Връбница, Цветна или Палмова неделя (в западните църкви). Архимандрит Самуил, в съслужение със свещеници, отслужи тържествена литургия. (Видински митрополит Пахомий поради заболяване не присъстваше).

Според Библията, след като възкресил престоялия четири дни в гроба Лазар, Иисус Христос тръгнал за Йерусалим. Когато наближил града с придружаващите го ученици и стигнали до Витфагия, той пратил двама от тях да отидат в селото и да му доведат вързаната в началото на селото ослица и малкото ѝ, а ако някой ги попита защо правят това, да кажат, че е потребно на Господ.

Като разбрали, че ослицата е за Христос, никой не им попречил. Той я възседнал и така влязъл тържествено в Йерусалим. Вестта за възкресението на Лазар вече го била изпреварила и хиляден народ тръгнал към Витания, за да го посрещне. Хората, виждайки в Иисус Христос Спасителя, възторжено размахвали палмови клонки и хвърляли цветя в нозете му. Всички пеели: „Осанна! Благословен Идещият в име Господне, Царят Израилев“.

Архимандрит Самуил даде причастие на миряните, а след това поздрави и благослови дейците от Народно читалище „Цвят 1870“ , създадено на този ден преди 155 години.


С шествие присъстващите се отправиха към Драчати„ния театър, където се проведе тържественото чествано на годишнината от основаването на читалището. Гости бяха: народните представители Любен Иванов и Росица Кирова; зам.-кметът Борислава Борисова; областният управител Ани Арутюнян и др.

В програмата участваха всички школи от читалище „Цвят“, вкл. гостуващите от София Балет „Синтез“ към Народно читалище „Алеко Константинов 1897“ с ръководител Катя Ангелова и Оркестър “Шопчета-бобчета” при Народно читалище“ Николай Хайтов 1936” гр. София с р-л Лили Ангелова (и двете ръководителки преди години работеха във видинското читалище „Цвят“):




Много хора вярват, че върбовите клонки, осветени в църквата, са в състояние да защитят дома им и са надарени с магически свойства. Църковните служители обаче напомнят, че това мнение е напълно погрешно и не отговаря на истинския смисъл на празника.

Празникът символизира влизането на Христос в Йерусалим, когато Той е посрещнат с палмови клонки – това е важен момент в християнската традиция. Той също така говори за нашата вяра и желание да следваме Спасителя. Това е духовен знак, който ни напомня за началото на Страстната седмица, важно време в църковния календар.

Духовенството подчертава, че върбата не служи като защита от неприятности или болести – това е просто погрешно схващане. Истинското му значение е да ни напомня за библейски събития и да ни насърчава към духовно пробуждане.

Най-добре е осветените клонки да се пазят като свещена реликва, а не като нещо магическо. След края на годината те трябва да бъдат изгорени или заровени на място, където няма да бъдат безпокоени.

Присъединете се към Фейсбук група Danube Bridges

Описание Сума
Моля, подкрепете сайта! Благодаря Ви! 5 BGN
Плащането се осъществява чрез ePay.bg – Интернет системата за плащане с банкови карти и микросметки




Описание Сума
Моля, подкрепете сайта! Благодаря Ви! 20 BGN
Плащането се осъществява чрез ePay.bg – Интернет системата за плащане с банкови карти и микросметки




Описание Сума
Моля, подкрепете сайта! Благодаря Ви! 50 BGN
Плащането се осъществява чрез ePay.bg – Интернет системата за плащане с банкови карти и микросметки




error: Content is protected !!