Признават ли се здравните осигуровки от други държави в България
Соня Мачорска
Хиляди българи работят в държави от Европейския съюз, където се осигуряват. Голяма част от тях, след пенсиониране или по-ранно завръщане в родината, не са наясно какви са здравните им права тук. Затова зададох няколко въпроса, които вълнуват все повече българи, работили или работещи в чужбина на д-р Владимир Вълчев, директор на Районната здравноосигурителна каса във Видин:
– Д-р Вълчев, какви са здравните права на завърналите се българи след дългогодишна работа и съответни осигуровки в друга държава от Европейския съюз, вкл. пенсионери?
– След приключване на здравното осигуряване в друга европейска държава, за да се възстановят здравноосигурителните права в България, е необходим европейски формуляр S041 – официалният документ, който служи за сумиране на завършени здравноосигурителни периоди в държава-членка на Европейския съюз (ЕС), Европейската икономическа общност (ЕИП), Конфедерация Швейцария и Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия. Районната здравноосигурителна каса (РЗОК) е задължена да изиска формуляра по служебен път от здравноосигурителния фонд, към който конкретното лице се е осигурявало в другата държава, чрез единната електронна система за обмен на документи. За целта следва да се попълни и да се подаде лично или чрез упълномощено лице заявление по образец в Центъра за административно обслужване в РЗОК. Заявлението може да се разпечата от интернет страницата на НЗОК – www.nhif.bg – рубрика „Международна дейност“ – подрубрика „Европейска интеграция“ – секция „Сумиране на здравноосигурителни периоди, придобити в различни държави от ЕС“. Служителите оказват пълно съдействие на гражданите при попълване на необходимите документи. Възможно е да се подаде заявлението по пощата или електронна поща и/или подписано с квалифициран електронен подпис чрез Системата за сигурно електронно връчване. Когато документът от чуждата институция бъде получен в РЗОК, се предоставя в офиса на Националната агенция за приходите (НАП). Това е институцията, в чиито законови правомощия е събирането на средства от задължителните здравноосигурителни вноски и отговаря за здравноосигурителния статус на гражданите в България.
Всичко описано дотук означава, че заплатените здравни осигуровки, съответно придобитите и завършени здравноосигурителни периоди в друга европейска държава, се признават в България.
Хората, придобили право на пенсия в друга европейска държава, които желаят да се приберат трайно в България, съветваме първо да се обърнат към Националния осигурителен институт. След обмен на съответните документи, те имат здравноосигурителни права и в България и могат да изберат свободно личен лекар на територията на страната.
– Имат ли право на личен лекар в България тези хора, ако са имали осигурителен стаж тук и ако нямат такъв?
– Правото на постоянен избор на личен лекар, сключил договор с Националната, респективно с Районната здравноосигурителна каса, е свързано с редовните здравноосигурителни права, т.е. с редовното заплащане на здравни осигуровки в България или в друга европейска държава. Справка за осигурителния си статус можем да направим в офиса на Националната агенция за приходите, както и чрез електронните услуги на сайта на агенцията и на сайта на НЗОК.
– Могат ли работещите или работили в държава от ЕС да ползват европейската си здравна карта в България и за какви здравни дейности?
– Това, на което сме свидетели в работата си, за съжаление, е системно нарушаване на правата на европейските граждани и конкретно на правото им да използват европейската си здравноосигурителна карта (ЕЗОК). Когато картата е валидна – плащат се редовно здравноосигурителните вноски там, където е издадена, и лечебното заведение има сключен договор с обществен здравноосигурителен фонд, няма никаква пречка картата да се използва на територията на всяка европейска държава, където се намираме към момента, когато ни се е наложило да потърсим спешна или неотложна медицинска помощ.
ЕЗОК е безплатна карта, която, в случай на нужда, ви дава достъп до държавно медицинско обслужване по време на временен престой в някоя от 27-те държави от ЕС, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария при същите условия и на същите цени (безплатно в някои държави), както на хората, осигуряващи се в съответната държава. Обхванатите услуги включват и услуги, предоставяни във връзка с хронични или съществуващи заболявания, както и във връзка с бременност и раждане, например. Картата е носител на информация – кое е лицето, осигурителният му номер, фондът, към който се осигурява и в коя държава и гарантира редовни здравноосигурителни права.
На практика притежателите на европейска здравна карта имат право на всяка необходима медицинска помощ, която им дава възможност да продължат престоя си по безопасен за здравето им начин, така че да не се налага те да прекъснат престоя си преди планираната дата и да се връщат в страната по постоянно местожителство поради необходимост от лечение на остро възникнало заболяване или внезапно обостряне на симптомите на хронично съществуващо заболяване. Спешната и неотложна помощ се простират до там, докъдето лекуващият лекар прецени, че вече е отстранена непосредствената опасност за живота и здравето на пациента.
Снимка: Пресцентър РЗОК – Видин