Празник за Духа и Словото с учителя Тео във Видин
По покана на Природо-математическата гимназия „Екзарх Антим Първи“ най-известният български учител по физика и математика изнесе беседа пред ученици, учители, директори на учебни заведения, граждани. Основен акцент в неговите мисли на глас беше човешката интелигентност в трите й разновидности: ментална, емоционална и морална (включваща емпатията и уважението към всичко живо на този свят).
Музикално-поетичната част от Празника на Духа и Словото беше представена от Театралната школа към училището с режисьори Нина и Пламен Иванови – Клуб за култура и изкуство „Мнемозина“ – София:
Ивайло Милушев, директор на ППМГ, откри събитието:
Теодоси Теодосиев за домашното възпитание, за бъдещето на човешката цивилизация, за последиците от освобождаването на нашата цивилизация от физическия труд и свързаните с това заболявания; за последиците от освобождаване от умствения труд с използването на изкуствения интелект; защо съвременният човек е много по-болен, отколкото е бил преди 100 години; защо едно дете трябва да чете и посилно ли е да в днешно време да прочете 1000 книги по 600 страници:
Учителят Тео говори още и за съвременните нагласи „да имаме всичко“ или „да не искаме нищо“. Според него, за да оцелее света, може би най-добрият принцип е кантонизацията, който се прилага в швейцарските кантони – за да те приемат да живееш там, трябва да имаш къща, трябва да знаеш езика и съседите да те приемат, т.е. трябва да се спазват правилата на групата.
Теодоси Теодосиев е преподавател по физика в ПМГ „Никола Обрешков“, град Казанлък. Ръководи и специализирана школа по приложна математика и физика. За нуждите на школата е създал база за експериментални задачи по физика. Той е действащ учител и по-голямата част от националните отбори на България за международни състезания и олимпиади по физика са негови ученици. Седемдесет от неговите възпитаници са професори в България и различни държави по света.
И нещо любопитно – учителят Тео бил разпределен след университета да работи в град Кула, Видинско, но тъй като нямало къде да живее, не се случило. Той е състудент на Георги Иванчев – дългогодишен директор на Математическата гимназия във Видин.
Логично, Празникът на Духа и Словото завърши с химна „Върви, народе възродени“: