Васил Левски във Видин и Брегово
Соня Мачорска
Апостолът на свободата пътува по страната, заради организирането и разработването на революционна мрежа за освобождаване на България от турско робство. Неговата мечта е чиста и свята република, в която всички да имат равни права, независимо от своята народност и вероизповедание. Мечта, която хиляди българи имат и днес, но, уви, останала нереализирана 183 години след рождението му! Поклон!
В Държавен архив – Видин се съхранява личният фонд на Аладжем Соломон Самуил (1884-1977). В написаната от него през 1967 година „История на Видинското еврейство от Освобождението на България от турско робство до наши дни“, част първа, стр. 35, може да се прочете написаното за Дякона: „Преди „Освобождението“ казват, че Апостола Васил Левски е дошъл във Видин по агитация. Настанен към Болярската улица и бил подушен от турската полиция се е крил в магазата на Маркус Пинкас в махалата до училище „Христо Ботев“. Там събирал жито Рафаел Розанес, бащата на адвоката Розанес и всеки ден жена му носила храна, уж за мъжа си, а го е давала на Левски. Това го чух от нейните уста. До като Бончев ми разправи, че има свидения, че Левски е бил в с. Брегово.“
На 19 февруари 1938 година е открит паметникът на Апостола пред едноименното училище във Видин. Изграден е с дарения на учители, ученици и родители. Идеята идва през 1937 година от главния учител в училище „Васил Левски“ Христо Тричков. Сформиран е фонд „Постройка паметник на В. Левски“. Дейно участие в организацията за построяването на паметника взима и тогавашният кмет Бърни Бончев. Скулптор е Димитър Бучински, студент в София, родом от Враца.
Паметна плоча на Васил Левски в град Брегово е открита на 19 февруари 2016 година при входа на църквата „Свето Успение Богородично“.