Цветна Индия във Видин
„Индия Ала Прима II“ е мотото на експозицията, която се откри днес в Художествената галерия „Никола Петров“ във Видин в присъствието на д-р Цветан Ценков, кмет на Общината, и Борислава Борисова, зам.-кмет. Участниците са художници, поети, есеисти от България, Индия, Испания и САЩ.
Във времето на вируса, който спря пътешествията, особено до екзотични дестинации, новата изложба в Художествената галерия „Никола Петров“ носи във Видин емоцията на преживяното потапяне в една различна култура.
Група приятели артисти, обединени от любовта си към културните традиции на Индия, показват от 1 до 30 септември 2020 творби, създадени с вдъхновение от двуседмичното им пътуване из Хималаите и участието им на най-голямото световно събитие за акварел IWS Olympiart, India в Делхи. Подредена във Видин благодарение на личната препоръка и молба на доц. д-р арх. Станчо Веков, изложбата е видяна във Варна, София и Русе.
Видинската експозиция под мотото „Индия Ала Прима II“ е мащабно представяне на техните работи, като включва акварел, скулптура, фотография, литература, дигитални снимки и демонстрации за създаването на някои от работите в изложбата.
Участници са Деница Димитрова (България) – акварел и скулптура, Дима Герова (България/Испания) – есе, Каран Чаухан (Индия) – поезия, Краси Тодоров (България) – акварел и скулптура, Пламена Рачева (България) – акварел и дигитален печат, Селма Тодорова (България) – акварел, Стела Кенфилд (България/САЩ) – акварел.
Изложбата се подкрепя от фондация „IWS България”, Индологическа фондация „Изток Запад” и „The Perch”.
Експозицията представи Селма Тодорова, председател на „IWS България”:
„През ноември и декември 2015 г., по идея на Йорданка Боянова, председател на Индологическа фондация „Изток Запад” и с домакинството на „Център Сушма” , сега комплекс „The Perch”, малка група от 4 художници творихме под покрива на света – Хималаите. Резултатът от този българо – индийски проект, който нарекохме „Индия ала Прима”, беше показан в НДК София; ГХГ „Борис Георгиев”, Варна; Галерия „Сердика”, София и Арт Център, Пловдив. Името на проекта беше инспирирано както от начина по който рисувахме и четиримата (така се нарича още техниката на акварела мокро в мокро), така и от факта, че посещавахме Индия за първи път. Копнежът към необятните Хималаи, свободата на духа, която изпитах там, жаждата за творчество в тази необикновена страна и желанието да споделя тези мои усещания, ме накараха да посетя отново това вълшебно място с мои приятели и съпруга ми. Заминахме през ноември 2019, творихме и пътувахме, а гледката със заснежените осемхилядници ни следваше. Имахме уникални модели навсякъде, всички с готовност ни позираха. Направихме няколко демонстрации с акварел в училища на различни места. Любовта струеше отвсякъде. След 2 седмици в Хималаите, имахме честта да присъстваме на най-голямото световно събитие за акварел IWS Olympiart, India в Делхи, в което повечето от нас бяха участници.“