Пейсмейкъри ще поставят и във Видин
Соня Мачорска
Двама млади лекари, инвазивни кардиолози, ще поставят пейсмейкъри от началото на следващата година във Видин. Това каза днес на пресконференция д-р Ивет Найденова, управител на Борда на директорите на МБАЛ „Св. Петка“ в областния град.
Имплантирането ще е възможно, благодарение на окомплектоването на Отделението по инвазивна кардиология в болницата от 3-то, най-високо ниво – както с медицинско оборудване, така и с медицински персонал. От месец август т. г. на трудови договори в Отделението са двама лекари от Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Св. Екатерина” – София – д-р Шабани́ и д-р Кузманов („Света Екатерина“ е единствената болница в България, в която рутинно се извършват сърдечни трансплантации). В Отделението работят и 4 инвазивни медицински сестри от отделението по кардиология във Видин.
Видинската болница получава различни видове помощ от Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Св. Екатерина”: кардио-хирургична помощ; прегледи във Видин от хабилитирани специалисти; обучение на специалисти от видинската болница при тях.
Видинската кардиология, която осигурява най-много приходи за болничното заведение, не е спирала да приема пациенти. Сега, когато и отделението по инвазивна кардиология ще помага на болните със сърдечно-съдови заболявания, на хората няма да им се налага да пътуват до други градове и да излагат на риск здравето си. На първия етаж в болницата е оборудван кабинет за прегледи на пациенти, които се нуждаят от поставянето на пейсмейкър.
Пейсмейкърът или електрически кардиостимулатор е медицински прибор, предназначен за въздействие върху ритъма на сърцето. Основната задача на сърдечния стимулатор е да поддържа сърдечния ритъм на сърцето на пациента. Пейсмейкърът представлява прибор разположен в херметичен метален корпус с неголям размер. В корпуса се поставя батерия и микропроцесорен блок. Всички съвременни устройства възприемат собствената електрическа активност на сърцето и при възникване на пауза или друг вид нарушение на ритъма или проводимостта за определено време приборът започва да генерира импулси за стимулиране на миокарда. В случай, че има нормален собствен ритъм, пейсмейкърът не генерира импулси. Това се нарича работа „при нужда“ (on demand).