Спомен за фестивала на Чипровския килим
Соня Мачорска
На тази дата обикновено се организираше Фестивала на Чипровския килим в малкия град Чипровци, Северозападна България. Фестът популяризира оригиналните тъкани произведения и традициите на занаята, показва на живо техниката на тъкане, която няма фабричен аналог. Чипровските килими са с две, напълно еднакви, лица.
Килимите се тъкат от вълна с памучна основа или само от вълна – някога за това е използвана вълната на местни породи овце. Преобладават геометричните фигури като мотиви. Тъкачеството на чипровски килими се е развило още през XVII, благодарение на огромните стада овце, които са отглеждани в района на Западна Стара планина. Постепенно от домашен занаят за лични нужди, килимите станали важен занаят, с който се издържали цели семейства.
През 1879 г Чипровци дарява на княз Дондуков най-големия изтъкан до тогава в селото килим „каракачки“, с размери 7 Х 6 m – първата голяма слава на чипровските килимари и търговци в столицата София.
Днес Чипровски килими има по цял свят. От 2016 година уникалните тъкани произведения са включени в световното материално наследство на ЮНЕСКО.