Видинчанин изкачи Монблан и „олекна“ с една мечта…
Соня Мачорска
Мартин Петров от Видин изкачи най-високия връх в Алпите – Монблан (Mont Blanc), който се издига на 4810 метра надморска височина с „една мечта по-малко“, както каза самият той…
Монблан (Бял връх или Бяла планина) е планински връх в Алпите (част от едноименен масив), най-висок в цяла Западна Европа. Местоположението на върха е на водораздела между долините на Ферет и Венив Италия и долините на Монджое и Арве във Франция, на границата между двете страни. Това е единадесетият най-известен връх в света. Планината се издига в диапазон, наречен Грейански Алпи , между регионите на долината Аоста , Италия, и Савоя и Горна Савоя, Франция.
„Благодарности на Rayna Petrova, Adventure Team Bulgaria, Туристическо Дружество „Бонония“ -Видин, Технически компоненти България, Rent-a-boat Vidin и всички, които ме подкрепиха!“ – изрече развълнуваният Мартин Петров, веднага след покоряването на върха.
Едно кратко интервю от Женева, на път за Франкфурт:
– Как се стигна до това „приключение“, ако мога така да го нарека?
М. П.: – Стартирахме проекта преди две години със серия сериозни предизвикателства. Първото беше прекосяване на Черно море и целия Дунав до Видин по вода. Второто – национален поход срещу диабета по суша, въздух и вода, с които целяхме да привлечем и обърнем внимание по темата диабет тип 1 при децата от България, както и да наберем необходимите средства за този проект по темата. Интересното и при двете предизвикателства е, че никой от участниците никога не е имал предишен опит в никоя от дейностите по тях!
– Звучи интересно, а до мечтата Монблан?
М. П.: – Относно Монблан, аз си го поставих за цел и то със срок за постигане една година (до преди 10 месеца най-високото място, на което се бях качвал, бе етаж 4 на жилищния ни блок). Целта на всичко това беше да докажем, че много неща са възможни, когато има желание и добра кауза. Физическата и техническа подготовка ми отне около година. Основната част от финансирането/спонсорството бе поето от Технически компоненти България.
– Кой организира експедицията, колко човека сте, от къде сте?
М. П.: – Експедицията до Монблан беше организирана от Adventure Team Bulgaria. Начална и крайна точка беше Шамони, Франция, общо 5 дни, включително аклиматозационните изкачвания, предшестващи атаката. В групата бяхме седем човека плюс двама водачи (нямам потвърдена информация, но това е най-голямата българска група, покорила Монблан евър). Изкачването беше осъществено по класическия маршрут с разликата, че атаката към върха започна от хижа Тет Рус (Tete Rousse), разположена на 3167 метра (двойно по-тежко и продължително от класиката). Започнахме изкачването към алпийския първенец в 00:00 ч. на 23.08. В денонощието на атаката изкачването и слизането от върха (общо 1800 метра денивелация в посока) ни отне 19 часа, като най-наситената с адреналин част беше преминаването на печално известната 600-метровата каменна стена до хижа Гуте (Refuge du Gouter) през нощта. Успях да достигна върха с лидерската група (във френска свръзка от 4 човека) в 11:45 сутринта на 23-ти. Престояхме там около 8 минути, поради ниските температури и вятър (около минус 25 градуса), липса на кислород (около 50-70% на тази височина), достатъчни за бърз поглед от покрива на Европа и само няколко снимки. Най-голямото предизвикателство бе слизането и последният етап обратно през въпросната стена, тъй като реално само с около 4 часа почивка преди атаката до онзи момент, бяха минали около 35 часа без сън и огромно физическо и психическо натоварване… Паралелно започнаха и симптоми на височинна болест, решението за която е максимално бързо слизане на под 3500 метра. Съставът на групата беше изцяло български с хора от София, Варна, Пазарджик, Враца и Видин.
Един българин, един видинчанин, прославил Видин и неговите смели и достойни хора! Поклон, Мартин Петров!
Снимка: Личен архив Мартин Петров